Pobierz materiał posumuwujący [english below]

Wspólnie z  MasterPeace Eastern Partnership and Central Asia Regional Hub oraz z pracownikami młodzieżowymi z Włoch, Hiszpanii, Egiptu, Polski, Ukrainy, Gruzji, Armenii, Białorusi oraz Portugalii mieliśmy okazję zdobyć nowe umiejętność i doświadczenia z zakresu fotografii oraz sposobów jej wykorzytania w aktywizacji społeczności lokalnej.

Podczas 8 dniowego treningu, który miał miejsce w Poroninie nauczyliśmy się podstawowych założeń fotografii partycypacyjnej. Warsztaty dla ludności lokalnej oraz wspólna wystawa pozwoliły nam nabrać pewności i zaufania do technik fotografii oraz do aktywnego angażowania społeczności lokanlej do prowadzonych działań.

Uczestnicy stworzyli wiele ciekawych zdjęć, kolaży oraz wspomnień, którymi chcą się z wami podzielić!

Dzień 0. Samoloty, autokary do Krakowa. Busy, autobusy lub pociągi do Poronina. Po drodze piękne widoki Małopolski i Tatry na horyzoncie.

Pierwszego dnia celem głównym było poznanie się nawzajem. Przygotowaliśmy kilka zdań o sobie oraz o kraju, z którego pochodzimy, co idealnie pomogło nam przełamać pierwsze lody, a krótkie rozmowy o marzeniach i inspiracjach pozwoliły poznać się lepiej.

Nie mogliśmy marnować pięknej pogody i okolicy więc od razu ruszyliśmy do Poronina. Mieliśmy również zadanie do wykonania; znaleźć charakterystyczne elementy miasta i sfotografować je. Po godzinnym spacerze zaprezentowaliśmy nasze zdjęcia całej grupie.

Ostatnim naszym wyzwaniem było podzielenie się na 3 zespoły, które przez cały pobyt odpowiedzialne były za media społecznościowe, „memory keeping” oraz organizację czasu wolnego.

Fotografia partycypacyjna to temat przewodni drugiego dnia. Dowiedzieliśmy się co to jest za rodzaj fotografii oraz jak można wykorzystać go w naszej przyszłej działalności społecznej. Następnie zajeliśmy się “What’s that” (C to?), a dokładnie mieliśmy za zadanie znaleźć mimikę zwierząt oraz zrobić kilka zdjęć szczegółowych elementów, a następnie pomniejszyć zdjęcia tych szczegółów, tak aby inne osoby mogły zgadnąć, co ten jest za obiekt.

Kolejnym zadaniem było photo dialogue (dialog fotograficzny). Podzieleni na mniejsze grupy mieliśmy wybrać zdjęcia, z pośród tych rozłóżonych na stole, które naszym zdaniem odnosiły się do takim określeń jak “zmiana”, „wolność” oraz „nadzieja”. Celem tego zadania była próba pokazania, że za pomocą fotografii można wyrazić czasem więcej niż za pomocą słów.

„Who am I?” (kim jestem?) to pytanie, które przewodziło następnemu zadaniu. Ruszyliśmy do miasta z chęcią poznania historii ludzi mieszkających w Poroninie oraz zrobienie im zdjęcia, za pomocą jednej z technik, którą do tej pory poznaliśmy. Drugą częścią tego zdania było zrobienie sobie „Self Portrait” (portret własny)

Kolejnym naszym zadaniem był Kolaż. Jest to mieszanka zdjęć, wycinanki oraz wyrywanki z czasopism, gazet i wielu innych elementów, które tylko potrzebne są do sfinalizowania naszego konceptu.  Kolaż to wspaniałą technika, która umożliwia zaprezentowanie i zinterpretowanie tego samego tematu na wiele różnych sposobów, tak jak udało się to zrobić każdemu zna nas. “I AM EVERYBODY” (Jestem każdym) to bardzo kreatywny obraz percepcji każdego z uczestników.

Popołudniowa sesja poświęcona została na dokładne omówienie sposobów projektowania i prowadzenia lokalnych warsztatów. Podzieleni na 3 grupy, mieliśmy zaplanować nasze sobotnie warsztaty. Następnym krokiem było stworzenie komunikacji i reklamy naszych nadchodzących warsztatów oraz zaproszenie lokalnej ludności.

Po kolejnych intensywnych zajęciach, podsumowaniu i sytym obiedzie – Zakopane! Współnie mieliśmy okazje pojechać do pobliskiej stoliy Polskich Tatr! Spacerowaliśmy po mieście, odwiedziliśmy szczyt Gubałówki, prawie wszystkie lokalne sklepy i stragany, dom do góry nogami, Wielką Krokiew, niektórzy z nas wypożyczyli nawet rowery aby zobaczyć więcej. Nie mogliśmy odpuścić sobie najsmaczniejszej części naszej podróży! W lokalnej restauracji zostaliśmy poczęstowani pyszą podhalańską kuchnią, jak i mieliśmy okazję usłyszeć lokalną muzykę na żywo.

Oczywiście nie przepuściliśmy okazji i zapraszaliśmy więcej osób na nasze warsztaty. 

Kolejny dzień zaczęliśmy od „Mood Landscape” (nastrój krajobrazu), w którym wycięliśmy kilka zdjęć z papierów, a następnie w okolicy robiliśmy zdjęcia naszych wycinanek, które odnosiły się do otoczenia. Nasze drugie ćwiczenie polegało na wybraniu 3 wartości z przygotowanej przez trenerów listy i zrobieniu 3 zdjęć reprezentujących wybrane przez nas wartości. Następnie zebralibyśmy się w grupie 4 osób i pokazaliśmy zdjęcia innym, aby zgadli, jaką wartość reprezentuje nasze zdjęcie.

I ostatni dzień  naszych warsztatów. Zaczęliśmy rano od udania się do centrum Poronina i zaproszenia większej liczby osób na warsztaty. Potem dotarliśmy do WeronikaInn i zakończyliśmy przygotowywanie przestrzeni potrzebnej do przeprowadzenia warsztatów.

Rozmawialiśmy również o tym, jak zorganizować wystawę, a tuż przed lunchem nasi trenerzy zaskoczyli nas wystawą naszych kolaży i portretów, która była naprawdę fajne.

Po obiedzie rozpoczęliśmy warsztaty!

Grupa 1 przygotowała warsztaty „Zoom in / out” (Powiększanie, pomniejszanie(, skupienie się na detalu i drobnych elementach otoczenia. Mieliśmy okazje pokazać uczestniką czego nauczyliśmy się na warsztatach kilka dni wcześniej.

Grupa 2 przygotowała warsztaty na temat Origami i tworzenia kolaży. Pomysł polegał na wyrażeniu siebie poprzez wykonanie kolaży z papieru i origami z różnych materiałów, które zostały wcześniej przygotowane.

Następnie grupa 3 zorganizowała warsztaty z grą miejską „Odkryjmy Poronin razem” i tworzeniu kolaży pod nazwą „Poronin twoimi oczami”. To było naprawdę zabawne, mimo iż nie mieliśmy tak wielu uczestników. Gra polegała na odgadywaniu zagadek, odpowiadaniu na pytania, tak aby odpowiedź wskazała nam następny punkt, a w rezultacie dojść do mety i stowrzyć wspólnego kolażu. Na każdym przystanku musieliśmy również zrobić zdjęcie z literką, która na końcu układała się w słowo „PORONIN”, mogliśmy wykorzytsać tylko siebie nawzajem.

Dzień 7

Był to dzień naszej wystawy!

Rano podzieliliśmy się na trzy grupy, każde ze swoim przydziałem i obowiązkami, które usprawniły naszą wspólną pracę i w rezultacie organizację wystawy. Grupy odpowiedzialne były za wybranie tematu i prac na wystawę, przygotowanie miejsca, gdzie wystawa ta miała mieć miejsce oraz zaproszenie lokalną ludność na naszą wysawę i wypromowanie jej.

Wspólnie stworzyliśmy koncept wysawy  „podróż” w Poroninie z kategoriami: natura, zwierzęta, ludzie, budynki, architektura, stroje, jedzenie, picie oraz produkcja. Po zakończeniu części logistycznej i merytorycznej udaliśmy się do parku miejskiego w Poroninie i zaczeliśmy przygotowywać wystawę.

Po obiedzie dotarliśmy do parku i przygotowaliśmy przestrzeń, która okazała się naprawdę fajna. Zdjęcia wisiały na linach, kolaże rozłożone na ławkach, balony, tak aby przyciągnąć uwagę ludzi i poster z powitaniem napisanym w naszych językach ojczystych, grała muzyka i odbywały się warsztaty przygotowane przez grupę 2, które polegały na tworzeniu naprawdę fajnych kolaży. Zbliżało się do nas wiele osób, niektóre dzieci z entuzjazmem brały udział w tworzeniu kolaży, a inne postanowiły wykonać ćwiczenie „Mood Landscape”, ponieważ zainspirowały je zdjęcia, które zobaczyły na wystawie.

Spędziliśmy tam kilka godzin i doświadczenie było naprawdę pozytywne. Mieliśmy okazję wyjaśnić i pokazać naszą pracę ludziom, a także pracę naszych uczestników, a wszyscy wyglądali na bardzo zainteresowanych i zadowolonych z tego, że wydarzenie odbywa się w Poroninie, gdzie nie dzieje się tak wiele.

Dzień 8

Niestety był to nasz ostatni dzień i musieliśmy zacząć przygotowywać się do pożegnania i zakończenia zajęć.

Dzień rozpoczął się od układanki puzli z imionami wszystkich osób, które brały udział w Picture it. Na odwrotach kartek mogliśmy napisać kilka miłych słów do każdej z osób, co było bardzo miłym pożgnaniem. Wszyscy zabrali ze sobą karteczki do domu.

Był to również dzień refleksji i ewaluacji. Zastanawialiśmy się nad warsztatami i wystawą i zebraliśmy się w naszych grupach, aby zapisać krótką prezentację naszej pracy, co poszło zgodnie z naszymi planami, co poszło dobrze lub mogło zostać ulepszone, a następnie zaprezentować je wszystkim.

Dowiedzieliśmy się o innych sposobach cyfrowego opowiadania historii, a nasi trenerzy udostępnili nam kilka filmów z możliwościami zrobienia tego, co było bardzo interesujące i emocjonalne.

Na koniec zorganizowaliśmy małe przyjęcie pożegnalne, ponieważ wszyscy mieliby opuścić Poronin następnego dnia rano.”.

Projekt ten był współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus+.

ENGLISH VERSION

[:en]Together with MasterPeace Eastern Partnership and Central Asia Regional Hub and with youth workers from Italy, Spain, Egipt, Poland, Ukraine Georgia Armenia Belarus and Portugal we had an opportunity to raise the voice and advocate important social and cultural issues through photography in Gmina Poronin in Poland.

During the 8 days, we have learned the basic assumptions of the method of participatory photography, gained confidence in picture taking and learned hot to organize photography workshops in the local community. Below you can see the description with many details made by participants. 

„Day 0

In our arrival day, we met in the center of Kraków where we took a bus altogether to Poronin. This bus drove us through really amazing landscapes that would let us guess the beauty of Poronin with the mountains on the horizon and the wooden cottages everywhere. 

Day 1

The main focus during the day it was to get people to know each other.  We started with an introduction game where we had to write down something about us, like our names and country where we came from, but also our dreams or what we had to share during this TC.

We split into 3 groups and walked around the village, we fond some specific elements of the village and we photographed them. Later on, we shared the photos and their stories with the rest of the people. We did an exercise about our expectations, contributions, and fears for the project, dividing into groups and sharing the output with the whole group.

We also started organizing ourselves in teams to take care of social media contents, memory keeping, and free time management.

Day 2

Day 2 started with getting into the topic of the project and talked about participatory photography. We have learned what does it mean, what kind of photography kind it is and also how we can it in the future). Afterward we did an exercise called “What’s that” – and we split into groups by an exercise that consisted on making the mimics of animals to find , and then had to take some pictures of detailed items and then zoomed out photos of those details, and had the other people to guess what that object was.

Another exercise we did this morning was a photo dialogue. We split again into 3 different groups and chose some photos displayed in tables that for each group had to be related to “change, freedom, hope”. For the next task called “Who am I” we had 2 phases: to collect the stories of the people from Poroni and to take pictures of them, and the second one to make a „Self Portrait”. At the end of the afternoon, we shared our experiences and results in the group.

Day 3

In day 3 we got deeper into the topic. We started with quite an interesting topic „Collages„. Collage is a mix of different pics that has something in common or just mean something special to the author, whose mission is to convey the idea to the person.  It´s important to understand that each person can interpret the college differently. We had a wonderful opportunity to try to create a collage. We used various things from felt pens up to colorful magazines to make a themed collage “I AM EVERYBODY”. Creating a collage is one thing but presenting it to the group can be much more difficult, so our next step was to present it properly.

Now it´s going to be harder but more interesting and exciting.

We were talking about how to design and prepare a local workshop. We were divided into 3 groups and started analyzing the community and planning our workshop activities. Our next step was to create a leaflet and go outside into the village and invite people to our workshops. Most of the locals were kind and enthusiastic, that’s why they were accepting our invitations with the smiles on their faces.

Day 4

This was a free day – we took a bus in the morning to Zakopane and there we had the chance to walk around the town, invite more people to the workshops and spend some time together. We visited the top of the Gubałówka mountain, the local shops, the upside-down house, the ski lane, some of us rented some bikes and we had dinner in local restaurants with live music.

 Day 5

We started with  “Mood Landscape” where we cut some images from papers and then went around Weronika Inn taking pictures of that printed paper relating it with the surroundings. We shared our results with the group. Our other exercise that was to chose a value from a list of values that were given, and take 3 pictures representing 3 values. Then we would gather up in a group of 4 and show are photos to the others so they would guess which value our photo represented.

We continued working on detailed planning for the workshops the next day. We worked between 3 groups and inside each group to have the details fixed and worked on strategies to invite people for our surroundings to attend the workshops.

Day 6

This was the workshops day. We started the morning by going to the center of Poronin and inviting more people to join us for the workshops. Then we came to Weronika Inn and finished preparing the space. During the morning before leaving to Poronin we also talked about how to organize an exhibition and just before lunch our trainers surprised us with an exhibition of our collages and portraits that was really cool. We had the chance to see again each other’s work and have an example of how to prepare for the next day.

After lunch, we started the workshops and still had some of us promoting the workshops around the hotel. We had some people joining the first workshop:

Group 1 did some nice activities with those attendants, with energizers, introduction games and photography exercises „zoom in, zoom out” and mood landscape with some meditation before the exercise.

Group 2 prepared a workshop about Origami and collage making.  The concept was to express ourselves by making a paper and origami collages of different materials.

Afterward, Group 3 made their workshop with city game „Explore Poronin together” and collage making called „Poronin by your eys”. That was really funny because even though we didn’t have so many participants and the rest of the groups ended up being their participants, we made a quest around Poronin with several tasks in each stop, and having to make human letter to write Poronin in each stop.

Day 7

This was the exhibition day and the morning started with people splitting into groups and making teams for 3 general tasks: select the works to exhibit, go to the place of the exhibition and study how to share our work there, and the last one to invite people. All together we created the concept of the exhibition like a “travel” in Poronin with different categories (Nature, Animals, People, Buildings and Architecture, Clothes, Food and Drinks, Collages and Making Off). Everyone gathered up the materials and prepared to leave for the public park of Poronin where our exhibition would happen.

After lunch we arrived at the park and prepared the space, which turned out really cool, with photos hanging in ropes and collages spread on the benches; balloons to attract people’s attention and post-its with “welcome” written in our mother tongues. We played some music and Group 2 did their workshop which consisted of making really cool collages. We had a lot of people approaching us and some kids participated in the collages with a lot of enthusiasm and others decided to make the Mood Landscape exercise because they got inspired in the photos they saw of it in the exhibition.

We spent some hours there and the experience was really positive. We had the chance to explain and show our work to the people, and the work of our participants as well, and everyone looked very interested and happy to have an event happening in Poronin, where they don’t have so many things going on.

In the end of the afternoon, we had to say goodbye to our participants and head back to the hotel and have dinner and some rest. We played some games in the night (fixing the killer game), going to the pool and listening to some music together while playing charades.

Day 8

Unfortunately, this was our last day and we had to start preparing for saying goodbye and finishing the activities.

The day started with a puzzle with everyone’s names, and every person was supposed to write something to the others, so, in the end, we could cut the puzzle and everyone would take a piece with them back home.

We reflected about the workshops and the exhibition and got together in our groups to write down a resume and a small presentation of our work, what went accordingly to our plans, what went well or could have been improved, and then present it to everyone.

We learned about other ways of digital storytelling and our trainers shared with us some videos with possibilities to do it, which was very interesting and emotional.

Finally, we had done on the first day a poster with our expectations, contributions, and fears for the projects in small groups. We were invited to join those groups from the first day, look at our posters and update what went accordingly to our expectations or not. In general, most of the people fulfilled good expectations, as we learned during the group’s presentations to others.

We then had our last dinner together and organized a small goodbye party, as everyone would be leaving Poronin in the morning of the next day.”

This project has been funded with support from the European Commission in the frame of Erasmus + Programme
[:]