Gry towarzyskie, podwórkowe i planszowe, zręcznościowe czy logiczne – wszystkie poza tym, że są powszechnie znaną formą rozrywki, są też nośnikiem charakterystycznych cech danej kultury i tradycji. Gra może być odzwierciedleniem kultury i zwyczajów. To swoista historia ludzi, którzy tworząc ją i rozwijając, dodają swoje kulturowe elementy. Gry, nieodmiennie kojarzą się z domem i krajem rodzinnym, dlatego też dla ludzi, którzy wyemigrowali ze swojego ojczystego kraju przypomnienie i aktywna promocja gier wśród obywateli społeczeństwa goszczącego, jest naturalną formą dzielenia się swoją kulturą. Jest niewymuszoną i bardzo naturalną a przy tym coraz bardziej popularną formą integracji ludzi bez względu na ich płeć, wiek czy język ojczysty. Niekonieczna jest przy tym wcześniejsza znajomość osób biorących udział w zabawie zaś uczestnicy wydarzenia mogą łatwo przełamywać bariery, które na co dzień utrudniają im spontaniczne nawiązywanie kontaktów.

Każda gra ma swoją historię. Dlatego różnego rodzaju gry stanowią ciekawy teren „badań” kulturowo – historycznych, pozwalający na odkrycie ciekawych lokalnych smaczków odzwierciedlonych w grach. Wystarczy wspomnieć znaną na całym świecie piłkę ręczną tzw. szczypiorniak, który ma ciekawe źródła powstania, czy popularną dziś grę planszową „Chińczyk”, która wywodzi się od starej hinduskiej gry planszowej pachisi. Obecnie jedną z najbardziej popularnych na świecie gier jest „Monopoly”, polegająca na handlu nieruchomościami, która wymyślona została w Stanach Zjednoczonych w czasie Wielkiego Kryzysu i doczekała się kilkuset lokalnych wersji.

W ramach projektu chcemy odkryć te mniej znane i prostsze zabawy, które towarzyszyły cudzoziemcom w ich rodzinnych krajach a które teraz obywatele polscy mogą poznać wraz z egzotycznymi zasadami i historiami. Założenie jest proste, zbierają się ludzie różnych kultur by wspólnie grać – w gry karciane, kości, gry terenowe, gry planszowe, gry integracyjne, gry proste i te bardziej skomplikowane. Łączą zabawę ze wspomnieniami, historiami, rozmowami i naturalną niewymuszoną inteGRAcją.

Projekt InteGRAcja realizowany był od stycznia do grudnia 2012 roku.