Projekt „NOWA Deklaracja Schumana – Międzypokoleniowa rozmowa o NOWEJ Europie” ma na celu wygenerowanie pomysłów na przyszłość Unii Europejskiej. Połączy przeszłość z teraźniejszością, dając młodym Europejczykom potężne narzędzie do budowania przyszłości.

Wspomnienia i lekcje z ostatnich 70 lat posłużą jako inspiracja. Rozmowy z rówieśnikami Deklaracji Schumana z 1950 r., o przyjęciu ich kraju do UE i przemianach w Europie Środkowej i Wschodniej po 1990 r., Młodzi ludzie dodadzą do kart podręczników historii doświadczenie „zwykłych” ludzi. Zapoznają się również z pełnym tekstem Deklaracji Schumana, o którym wszyscy słyszeli, ale niewielu przeczytało. 9 maja ogłosimy konkurs na esej „Moja deklaracja Schumana”.

Przedstawimy młodym Europejczykom prawa człowieka określone w Karcie Praw Podstawowych UE (2000). Prawa – godność, wolności, równość, solidarność, obywatelstwo, sprawiedliwość – wydają się niepodważalne. Ale we wszystkich czterech krajach zaangażowanych w projekt zdarzały się okresy ich tłumienia. Trzeba to wiedzieć i zapamiętać, aby się nie powtórzyło. Pierwszy demokratycznie wybrany prezydent Bułgarii Zhelyu Zhelev mawiał, że „Demokrację można wyleczyć tylko dzięki większej demokracji”. Eurosceptycyzmowi, populizmowi i siłom odśrodkowym wywołanym Brexitem trzeba przeciwdziałać poprzez spójność, solidarność i bezpieczeństwo.

Działania w ramach projektu „Nowa Deklaracja Schumana – międzypokoleniowa rozmowa o Nowej Europie” będą realizowane w 4 krajach konsorcjum: Bułgarii, Grecji, Hiszpanii i Polsce, odpowiednio w następujących miastach: Pleven, Ateny, Granada, Warszawa. To połączy uczestników z krajów, które mają ponad 30 lat członkostwa w UE, z tymi, którzy przyjęli je 10 lub 15 lat temu; kraje rozwinięte w warunkach kapitalizmu i socjalizmu; mieszkańców stolic i dwóch dużych, ale nie metropolitalnych miast. Nasz projekt symbolicznie wpisuje się w ramy czasowe i przestrzenne – od założenia Unii Europejskiej w 1950 roku do chwili obecnej, a także od zewnętrznych granic Unii w czterech kierunkach świata – od Bułgarii po Hiszpanię i od Grecji do Polski.

Grupą fokusową projektu są młodzi ludzie w wieku od 14 do 29 lat, więc większość działań odbędzie się w szkołach i na uniwersytetach w 4 krajach: spotkania międzypokoleniowe, flash moby, konkursy w puzzlach. Będziemy promować i przeprowadzać w Internecie konkurs na esej „Moja deklaracja Schumana”. W ten sposób udział w nim będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych spełniających kryteria regulaminu. Kampania radiowa będzie transmitowana do milionów odbiorców za pośrednictwem BNR, który transmituje również online. Miejscem zakończenia wydarzenia – międzynarodowego forum „Deklaracja Schumana a przyszłość UE” będzie Galeria Sztuki „Iliya Beshkov” w Pleven. Globalna sieć i nadawanie radiowe umożliwiają masowe rozpowszechnianie informacji, a projekt „Nowa Deklaracja Schumana – dla Nowej Europy” ma na celu maksymalne wykorzystanie tego.

więcej o Deklaracji Schumana wraz z pełną treścią TUTAJ