YOUNGDEAL – Spotkanie

#YOUNGDEAL
3 – 6 października 2023
#Ketrzyn

Pierwszą część spotkania poprowadził Burmistrz Miasto Kętrzyn p. Ryszard Niedziółka, który miał okazję zaprezentować miasto oraz innowacyjne podejścia do rozwiązywania problemów społecznych, gospodarczych i środowiskowych. Spotkanie to było także okazją do nawiązania nowych kontaktów i relacji z przedstawicielami innych miast i regionów:
Miasto Karcag (Węgry)
Współpraca międzynarodowa jest kluczowa dla rozwoju lokalnych społeczności, i cieszymy się, że burmistrz miał okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu.
Po krótkiej przerwie warsztaty poprowadził Szymon Januszanis i Mariola Korneluk, to oni są motorem projektu już od pierwszego spotkanie ponad rok temu. A jako mieszkańcy Kętrzyna byli inicjatorami wszystkich aktywności i dodatkowych atrakcji. Warsztaty dotyczyły lokalnych inicjatyw realizowanych w regionie. Omawiano ważne kwestie, takie jak zrównoważony rozwój czy wspieranie lokalnych przedsiębiorstw. Udział w tych debatach był też okazją do dyskusji i wymiany dobrych praktyk.
Tego dnia goście mieli również okazję zwiedzić:
Wieżę Widokową w kościele św. Jerzego, i spojrzeć na miasto „z góry”;
Konik Mazurski i uczestniczyć w fantastycznych warsztatach związanych z kulturą Mazur.
Muzeum im.Wojciecha Kętrzyńskiego, poznać historię patrona miasta i przypomnieć dzieje Rastenburga.
Kolejny dzień spędziliśmy w @Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Kętrzynie
Tu powitała Dyrektor Szkoły Pani Bożena Mickiewicz oraz Dyrektor SP 1 Elżbiecie Jadczak.
Nawiązując do hasła przewodniego kętrzyńskiego spotkania, staraliśmy się pokazać, że dobrej jakości edukacja, niewykluczająca osób z niepełnosprawnościami, może zmienić Europę. Goście mieli okazję przekonać się, jak pracują nasi specjaliści, uczestnicząc w zajęciach terapeutycznych EEG Biofeedback, integracji sensorycznej i rehabilitacji. Specjalnie przygotowane zadania integracyjne, wywołały dużo radości i pozwoliły przenieść się na chwilę w świat dzieciństwa.
Zwieńczeniem spotkania była wycieczka z przewodnikiem po Wilczym Szańcu. Fragment historii II Wojny Światowej, opowiedziany w fascynujący sposób, w przystępnej formie.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu YOUNGDEAL financed by the Citizens, Equality, Rights and Values Programme.