Thinkaton – Up to Us

26-30.08.2021 Szentendre, Węgry. autor: Olga Stankiewicz

Standardowo jak to na samym początku projektu wypadałoby poznać uczestników. Od tego właśnie zaczął się pierwszy pełny dzień. Zaczynając od aktywności służących w ułatwieniu nauki imion, a mianowicie samolotach latających dookoła sali z wypisanymi na nich imionach, poprzez inne aktywności, które miały na celu ułatwić zapoznanie uczestników z 4 różnych krajów: Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Dodatkowo w kolejnej części dnia uczestnicy mieli okazję spisać swoje oczekiwania, co do projektu oraz zasad, które każdy zgodził się przestrzegać w ciągu najbliższych dni. Kolejny dzień był pełen praktycznych informacji. Uczestnicy mogli poznać różne typy finansowania oraz zaczerpnąć wiedzy kiedy, jak i gdzie aplikować o fundusze do zrealizowania inicjatywy społecznej. Osobiście uważam tą część za bardzo pomocną, ponieważ dowiedziałam się informacji, o jakich wcześniej nie miałam pojęcia. Druga część dnia poświęcona była na brainstorming. Uczestnicy wymyślali zróżnicowane pomysły, z których na końcu wybrane zostało pięć najciekawszych, nad którymi uczestnicy mieli zadanie pracować kolejnego dnia. Następnie odbył się maraton. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy wg preferencji w celu przedyskutowania każdego istotnego aspektu związanego z projektem, aby kolejnego dnia przedstawić swoje pomysły w jak najlepszy sposób na forum.

Ostatniego dnia nadszedł czas na przedstawienie propozycji projektów. Prezentacje pod względem merytorycznym, jak i wizualnym były zupełnie różne, jednakże każdy pomysł był godny zrealizowania i miał potencjał na pozytywny wpływ na społeczeństwo. Ten krótki okres spędzony w węgierskim mieście Szentendre naprawdę można nazwać maratonem. Był to czas bardzo intensywny, pełen burz mózgów, dyskusji oraz obcowania w międzynarodowym środowisku. Uczestnicy mieli także okazję poznać kulturę swoich sąsiadów z za granicy podczas wieczoru kulturowego. Najbardziej jednak wszyscy poznali bardzo obfitą kuchnię węgierską. Ten krótki pobyt na projekcie na Węgrzech zdecydowanie mogę zaliczyć do kolejnego interesującego doświadczenia w swoim życiu. Była to fantastyczna okazja do poznania ludzi z różnych środowisk, rozwinięcia swoich umiejętności komunikacyjnych oraz umiejętności pracy w grupie. Zdecydowanie polecam każdemu tego typu doświadczenia!