Visualise your story – pierwsze warsztaty.

W ubiegły weekend trenerzy z Fundacji Autokreacja mieli okazję przeprowadzić warsztaty w ramach projektu Digital Participation: Engaging Diverse and Marginalized Communities.

Spotkaliśmy się z grupą obcokrajowców aktualnie mieszkających w Polsce, aby poznać ich historie i podzielić się nimi w nowatorski sposób. Każdy z uczestników miał okazję poznać czym jest digital storytelling i przełożyć swoją historię na wersję cyfrową.

Na miejsce spotkania wybraliśmy Centrum Wielokulturowe w Warszawie, którego klimat i atmosfera sprzyjają spotkaniom.

Warsztat rozpoczęliśmy przedstawieniem się, co było również pierwszą próbą tworzenia historii o znaczeniu naszych imion. Następnie pisaliśmy listy do kogoś wyjątkowego, tak aby sprawdzić nasze umiejętności pisania krótkich form. To ćwiczenie było wstępem do stworzenia scenariuszy, które na bieżąco konsultowaliśmy ze sobą nawzajem i dzieliliśmy się swoimi opiniami. Po omówieniu finalnych wersji scenariuszy analizowaliśmy istotne elementy, o których trzeba pamiętać nagrywając ścieżkę dźwiękową, tj. ciche miejsce do nagrywania, odległość mikrofonu od ust czy też wyraźne i powolne czytanie. Po nagraniu ścieżki dźwiękowej kolejnym etapem było poznanie programów do edycji filmów oraz dyskusja na temat doboru zdjęć do wideo, tak aby każdy uczestnik mógł stworzyć swoją historię od początku do końca samodzielnie.

Finałowym i najciekawszym elementem warsztatów była prezentacja filmów na wielkim ekranie. Miejsce do prezentacji znaleźliśmy w „Raju w niebie” – miejscu wspierającym wydarzenia kulturalne i do którego warto zajrzeć „po godzinach”.

Na początku zobaczyliśmy film Yulii z Ukrainy, która przedstawiła Warszawę, czyli miasto, w którym aktualnie mieszka, jako swoją przyjaciółkę. W tym wideo można było podziwiać zdjęcia autorstwa Yulii przedstawiające Warszawę nieznaną i zapomnianą. Kolejna praca również mówiła o Warszawie, jednak z innego punktu widzenia. Katrin z Estonii pokazała piękno Warszawy i opowiadała o niej z ogromnym szacunkiem, z jakim mówi się o swoim własnym domu. Kolejna uczestniczka postanowiła podzielić się osobistą historią związaną z jej pasją. Joanna opowiedziała nam jak zaczęła śpiewać i jak wyglądała jej droga od początków, aż do występów przed publicznością. Natomiast Maher z Bangladeszu postanowił zainspirować nas opowieścią o sobie i o tym jak dotarł do miejsca, w którym się znajduje. Kolejna historia złapała nas wszystkich za serca, gdyż Balázs z Węgier opowiedział nam o swojej trudnej relacji z ojcem. Balázs stworzył, aż dwie wizualne wersje swojej historii, ale zarówno on jak i cała grupa nie była w stanie wybrać lepszego filmu. Ze względów osobistych nie opublikujemy wideo Balázsa, ale uwierzcie nam, że były to bardzo emocjonalne i świetnie wykonane prace. Ostatnią uczestniczką, która zaprezentowała swoją historię była Ola, która poprawiła nam wszystkim humor swoim wideo o uczeniu się języków. Ola wykorzystała w swojej pracy elementy animacji, co wywołało uśmiech na twarzach grupy.

Na koniec mieliśmy okazję zobaczyć wideo Kasi, prowadzącej warsztaty, która podzieliła się z nami bardzo osobistą historią, po której trudno było nam zabrać głos, gdyż była to nie tylko piękna praca, ale również wzruszająca opowieść.

Zakończyliśmy weekend dyskusją na temat naszych prac i podsumowaliśmy wszystkie trzy dni. Ale to jeszcze nie koniec, gdyż niedługo spotkamy się na drugą część warsztatów, gdzie będziemy przedstawiać nasze historie z użyciem fotografii.

Projekt Digital Participation: Engaging Diverse and Marginalized Communities. finansowany ze środków programu Erasmus+.

Warsztaty odbyły się w dniach 28 – 30 maja 2021 r.