Menu

Katmandu

Okhaldhunga

Nuwakot

Proces aplikacyjny

WAŻNE! Ze względów organizacyjnych zalecamy rozpoczęcie procesu aplikacyjnego 3-4 miesiące przed planowanym wyjazdem.

Krok 1. Uzupełnij formularz aplikacyjny dostępny do ściągnięcia tutaj – Application Form – Nepal. Wyślij go na adres wolontariat@autokreacja.org razem z CV w języku angielskim.

Krok 2. Odezwiemy się do Ciebie i umówimy się na spotkanie w celu szczegółowego omówienia programu i dalszych etapów procesu aplikacyjnego.

Krok 3. Po rozmowie z nami i zdecydowaniu się na nasze pośrednictwo, konieczne jest dokonanie nie podlegającej zwrotowi opłaty rejestracyjnej w wysokości: 200 Euro.

Krok 4. Po otrzymaniu potwierdzenia otrzymania opłaty oraz zaświadczenia o przyjęciu na wolontariat w Nepalu, możesz rozpocząć przygotowania!

Od tego momentu powinieneś sprawdzić ważność swojego paszportu, kupić bilety lotnicze, zająć się wizą, ewentualnymi szczepieniami oraz ubezpieczeniem zdrowotnym.

Oczywiście służymy pomocą i dobrą radą w tych kwestiach 🙂

Terminy projektów: Projekty rozpoczynają się 1. albo 15. każdego miesiąca.

Język angielski: Wszystkie projekty wymagają znajomości języka angielskiego na poziomie komunikatywnym.

Wolontariat a staż: Aplikując, możesz wybrać jedną z form – wolontariat albo staż. Osobami, które decydują się na staż są zwykle studenci lub absolwenci uczelni wyższych, którym zależy na zdobyciu nowych kwalifikacji i wzbogaceniu swojego CV. Stąd też zakres obowiązków, czy choćby nadzorowanie stażysty są inne aniżeli w przypadku wolontariusza.

PROJEKTY

Nie musisz być nauczycielem z wykształcenia, wystarczy, że chcesz uczyć innych i sam też przy tym zdobywać nową wiedzę. Możesz być nauczycielem języka angielskiego, języka migowego, jogi, sportu… To od ciebie zależy czym chcesz się podzielić ze swoimi uczniami, którzy czekają właśnie na takich nauczycieli jak Ty, wspierających ich w realizacji własnych marzeń. Wystarczy wybrać z poniższych projektów:

Prowadzenie zajęć języka angielskiego dla dzieci w buddyjskim klasztorze – jest to unikatowa szansa poznania kultury i praktyki buddyjskiej od wewnątrz. Jako wolontariusz będziesz prowadzić zajęcia języka angielskiego dla mnichów w różnych grupach wiekowych. Samodzielnie stworzysz program zajęć, więc kreatywność jest wręcz pożądana. (English at Buddhist Monastery)

Prowadzenie zajęć języka angielskiego w jednej z lokalnych szkół – będziesz osobą, która jako pierwsza zapozna swoich uczniów z nowym językiem.

W związku z organizacją roku szkolnego, projekt ten nie będzie dostępny w styczniu i czasami w kwietniu, lipcu i październiku.

(English at Community School)

Prowadzenie zajęć ze znajomości komputera i korzystania z Internetu – choć dla nas korzystanie z Internetu i komputera to „chleb powszedni”, dla innych wcale nie musi. Będziesz mieć okazję wprowadzić swoich uczniów w świat technologii informacyjnych i komunikacyjnych. (Computer Science)

Prowadzenie zajęć artystycznych – jeśli uwielbiasz pracę z dziećmi i chcesz prowadzić zajęcia, podczas których będziesz mógł pobudzić ich wyobraźnię  i inspirować, aplikuj do tego projektu (Arts and Crafts)

Prowadzenie zajęć z języka angielskiego dla niesłyszących – jeśli znasz język migowy, jest to niezwykła szansa „na danie głosu” swoim niesłyszącym uczniom w Nepalu.

W związku z organizacją roku szkolnego, projekt ten nie będzie dostępny w styczniu i czasami w kwietniu, lipcu i październiku.

(English for Deaf People)

Prowadzenie zajęć z jogi – jeśli znasz jogę i chcesz dzielić się z innymi swoją pasją, projekt ten jest właśnie dla Ciebie! (Yoga)

Prowadzenie zajęć ze sportu – jako wolontariusz będziesz mieć okazję poprowadzić zajęcia ze zdrowia fizycznego i mentalnego poprzez gry i zabawę. Wśród popularnych dyscyplin sportowych w Nepalu znajduje się między innymi siatkówka, piłka nożna, koszykówka. Będziesz prowadzić treningi z tych dyscyplin lub nauczyć swoich podopiecznych nowego sportu. (Sports)

Zgłębianie kultury nepalskiej podczas pracy w lokalnych szkołach – jest to niepowtarzalna okazja na poznanie codziennego życia obszarów wiejskich Nepalu, rozkoszując się przy tym pięknem natury. Nasi nauczyciele nauczą cię języka i kultury nepalskiej, a dodatkowo będziesz pomagał w lokalnych szkołach.

W związku z organizacją roku szkolnego, projekt ten nie będzie dostępny w styczniu i czasami w kwietniu, lipcu i październiku.

(Cultural Immersion and Teaching)

Jeśli uwielbiasz pracować z dziećmi i chcesz zaangażować się w ochronę ich praw oraz edukację, również w zakresie zdrowia i higieny, projekty jakie oferujemy są dla Ciebie.

Nepal jest jednym z najbiedniejszych krajów, stąd często dzieci nie mają szansy na jakąkolwiek edukację. Zamiast uczęszczać do szkoły zajmują się domem i opiekują się młodszymi dziećmi, podczas gdy ich rodzice pracują na roli. W najgorszych przypadkach dzieci są wyrzucane z domów lub z nich uciekają, bo nie chcą, żeby się nad nimi znęcano i skazane są na życie na ulicach. Możesz pomóc angażując się w jeden z poniższych projektów:

Praca w domach dziecka (Child Care: Orphanage )

Wczesna edukacja dzieci w wieku 3-5 lat

W związku z organizacją roku szkolnego, projekt ten nie będzie dostępny w styczniu i czasami w kwietniu, lipcu i październiku.

(Early Childhood Development)

Praca z dziećmi, które żyją na ulicach (w przypadku tego projektu konieczne jest przedstawienie zaświadczenia o niekaralności) (Working for Street Children)

Praca w klubach dla dzieci (Child Rights & Children’s Clubs)

Większość kobiet z obszarów wiejskich Nepalu nie posiada nawet tożsamości, a rozpoznawane są po tożsamości męża. Wcześnie poślubiając swoich małżonków, są od nich kompletnie uzależnione, często nie mając szansy na edukację, naukę czytania, czy pisania. Co za tym idzie, kobiety są postrzegane jako bezproduktywne i nie mają wpływu na podejmowanie jakichkolwiek decyzji. Jako wolontariusz będziesz między innymi przeprowadzać szkolenia dla kobiet, uczyć ich nowych umiejętności, które pomogą im zapewnić samodzielny przychód.

Projekty, w jakie możesz się zaangażować dotyczą następujących kwestii:

Edukacja, prawa i umiejętności życiowe, czyli prowadzenie zajęć np. z czytania, pisania, uczenie przydatnych umiejętności. (Education, Rights and Life Skills)

Microcredit Cooperative Support – projekt ten wspiera kobiety w samodzielnym zakładaniu niewielkich działalności gospodarczych. (Microcredit Cooperative Support)

Generowanie przychodu i marketing, czyli prowadzenie zajęć z uprawy warzyw, szycia itp., co pozwoli kobietom usamodzielnić się finansowo. (Income Generation & Marketing)

Zapobieganie handlu kobietami. Rocznie sprzedawanych jest od 10,000 do 15,000 dziewcząt, które zmuszane są do seksualnego niewolnictwa. Stąd konieczne jest uświadamianie innych o tym problemie, czym będziesz się właśnie zajmować w ramach tego projektu. (Women’s Trafficking Prevention)

Jest to jeden z popularniejszych projektów, na który, w dużej mierze, decydują się studenci medycyny, pielęgniarstwa, itp. Jest to wyjątkowa okazja by zacząć praktykować teorię i przy tym pomóc doświadczonemu personelowi w  zapewnieniu podstawowej opieki zdrowotnej. W ramach projektów z zakresu zdrowia publicznego dodatkowo będziesz mieć okazję edukowania mieszkańców Nepalu między innymi z higieny, czy opieki nad dziećmi. Będziesz wsparciem dla miejscowych lekarzy, oferując także podstawowe porady pacjentom.

Projekty, w jakie możesz się zaangażować to:

Edukacja z zakresu higieny i zdrowia (Health, Sanitation & Hygiene Education)

Zarządzanie odpadami i ochrona środowiska (Waste Management Project)

Praktyka w przychodniach (Health & Medical Care)

Opieka weterynaryjna  – liczba bezdomnych psów, które doświadczyły okrutnego traktowania i zaniedbania rośnie z dnia na dzień. Jako wolontariusz będziesz pracować w ośrodkach opieki nad zwierzętami, opiekując się nimi, a także przeprowadzając szkolenia dla miejscowej ludności z zakresu opieki nad zwierzętami. (Animal Care)

W ramach projektów z zakresu ochrony środowiska masz niepowtarzalną okazję do podjęcia działań na rzecz zachowania ekosystemu tego kraju, promowania innowacyjnych metod w rolnictwie oraz poszukiwania nowych źródeł wody. Wystarczą dobre chęci i zapał, a to wszystko w otoczeniu niezwykłej natury Nepalu.

Oto projekty w ramach ochrony środowiska:

Poszukiwanie źródeł wody jest projektem dla Ciebie, jeśli lubisz wyzwania i chcesz zdobyć ciekawe doświadczenie. Jednego dnia możesz pracować przy źródle zbierając próbki, kolejnego możesz je już analizować w laboratorium, a następnego przygotowywać raport. (Water Research)

Prowadzenie kampanii związanych z ochroną środowiska – jeśli posiadasz doświadczenie w przeprowadzaniu kampanii, ten projekt pozwoli Ci się wykazać! (Environment Initiative)

Prowadzenie badań z zakresu zmian klimatu – jest to projekt dla każdego, kto posiada doświadczenie w prowadzeniu badań i szuka wyzwania. Jako wolontariusz będziesz mógł poszerzyć swoją wiedzę na temat ekosystemu różnych regionów Nepalu i ocenić skutki zmian klimatu. (Climate Change Research)

Wspieranie rolnictwa poprzez promowanie innowacyjnych technik uprawy – zachęcamy do aplikowania do tego projektu wszystkich, chcących pogłębiać wiedzę na temat tradycyjnych technik rolnictwa. Będziesz zdobywać wiedzę od wielopokoleniowych rodzin zajmujących się tym na co dzień. W zamian twoim zadaniem będzie zapoznanie lokalnych rolników z nowymi technikami uprawy. (Agrofarm)

Promowanie nowych praktyk na rzecz zrównoważonego rolnictwa poprzez agroleśnictwo – jeśli posiadasz wiedzę na temat agroleśnictwa możesz pomóc lokalnym rolnikom Nepalu zmniejszyć negatywne skutki stosowania tradycyjnych metod rolnictwa i przy tym nauczyć całe ich rodziny podstaw języka angielskiego. (Agroforestry)

Jeśli chcesz pracować z  młodzieżą z Nepalu, inspirować i zachęcać ich do zaangażowania się w swoich społecznościach, a także dzielić się niezbędnymi umiejętnościami społecznymi i zawodowymi, jest to projekt dla Ciebie! Nepalska młodzież boryka się z bezrobociem spowodowanym niestabilną sytuacją polityczną. Stąd, istotne znaczenie ma uczenie młodych ludzi kreatywności, przywództwa, pracy w grupie, rozwiązywania problemów, języka angielskiego i innych przydatnych umiejętności, które pozwolą im na rozwój kariery i dzięki którym staną się atrakcyjnymi kandydatami dla potencjalnych pracodawców. Dostępne projekty to:

Praca w klubie młodzieżowym (A Youth Club & Life Skills)

Prowadzenie zajęć z języka angielskiego i rozwoju kariery (English & Career Development)

W projektach z tego działu odnajdzie się każdy, bez względu na to czy woli pracę fizyczną, czy planowanie lub prowadzenie badań. Możesz wspierać policję Katmandu w kontrolowaniu natężenia ruchu, pomagać lokalnej społeczności w budowaniu szkół, toalet, bibliotek, pomóc w opiece nad starszymi, czy przeprowadzić własne projekty i badania z zakresu interesu publicznego.

Oferujemy następujące projekty:

Praca przy budowie – jest to coś dla ciebie, jeśli chcesz mieć tę satysfakcję z obserwowania namacalnych skutków swojej pracy. Będziesz pomagać w budowie niezbędnej w danej wiosce infrastruktury, od szkół, toalet po place zabaw. (A Construction and Manual Work)

Opieka nad starszymi – projekt ten skupia się na prawie starszych ludzi do godnego życia. Jeśli chcesz pomóc w realizacji tej idei, ten projekt jest dla Ciebie! (Care for the Elderly)

Zarządzanie ruchem drogowym – duże natężenie ruchu i związane z tym korki i hałas to codzienność w mieście Katmandu. W ramach tego projektu będziesz służyć pomocą miejscowej policji i prowadzić zajęcia z prawidłowego użytkowania dróg. (Traffic Management)

Zarządzanie ryzykiem związanym z katastrofami naturalnymi – Nepal jest krajem, który dotykają liczne katastrofy naturalne: trzęsienia ziemi, powodzie, susze, itd. Dlatego tak ważne jest przygotowanie na wypadek zaistnienia wymienionych katastrof. Jednym z twoich zadań będzie zapoznanie miejscowej ludności z zasadami pierwszej pomocy czy procedurami postępowania na wypadek wystąpienia konkretnej katastrofy. (Emergency Relief & Disaster Management)

Przeprowadzanie projektów badawczych – jako wolontariusz, będziesz przeprowadzał projekty mające na celu polepszenie sytuacji mieszkańców zmarginalizowanych obszarów Nepalu. Poznasz dawną i obecną sytuację społeczności, przyczyniając się do zmiany ich przyszłości na lepsze. (Research Initiative)

Inicjatywa społeczna – w ramach tego projektu będziesz szkolił przyszłych przywódców politycznych. Projekt ten wymaga zatem zmotywowanych wolontariuszy, którzy będą zachęcać mieszkańców do zaangażowania w lokalne organizacje, promując przy tym prawa człowieka. (Civil Society Initiative)

Niektórzy, oprócz podróżowania i poznawania nowej kultury, chcą dzielić się również swoimi umiejętnościami, które wykorzystują na co dzień w życiu zawodowym. Jeśli należysz właśnie do tych osób i preferujesz pracę w biurze, aplikuj do poniższych projektów:

Koordynacja wolontariatu – w ramach tego projektu będziesz mieć niezwykłą okazję do zapoznania się z funkcjonowaniem naszej organizacji partnerskiej, która na co dzień prowadzi setki projektów. Jako jeden z koordynatorów, będziesz odpowiedzialny za międzynarodowych wolontariuszy przybywających do Nepalu. (Co-coordinator)

Pisanie i edytowanie – będziesz pisać raporty, artykuły na stronę internetową, a także przeprowadzać wywiady z lokalną ludnością i opisywać ich historie. Jest do idealna szansa na doszlifowanie własnego pióra. (Editor/Writer)

Praca w dziale marketingu – jeśli chcesz wesprzeć naszą organizację partnerską w realizacji kampanii marketingowych poprzez różne działania promocyjne, których będziesz inicjatorem, ten projekt jest właśnie dla Ciebie! (Marketing Advisor)

Fundraising i pisanie wniosków o granty – projekt ten poszukuje doświadczonych wolontariuszy, którzy wykorzystają swoje umiejętności pisania wniosków o dofinansowanie dla naszej organizacji partnerskiej oraz pomogą w przygotowywaniu strategii finansowej. (Grant Writer & Fundraiser)

Strona internetowa oraz SEO – projekt ten poszukuje ekspertów z zakresu IT, którzy przyczynią się do promowania i rozwoju strony internetowej naszej organizacji partnerskiej oraz organizacji z nią współpracujących. Dodatkowo, będziesz m.in. prowadzić zajęcia z tworzenia strony internetowej i aplikacji. (Website & SEO Professional)

Human Resources – jako wolontariusz będziesz odpowiedzialny za rozwój długoterminowej strategii HR naszej organizacji partnerskiej. Dodatkowo będziesz prowadzić szkolenia dla personelu i będziesz odpowiedzialny za wolontariuszy. (Human Resources Advisor)

Promowanie wolontariatu w Nepalu – wolontariat w Nepalu nie jest tak zinstytucjonalizowany, jak w państwach zachodnich, stąd jako wolontariusz będziesz promować tę ideę w społecznościach lokalnych, na uniwersytetach i in. (Promote Volunteerism in Nepal)

Jeśli chcesz w przyszłości zostać dziennikarzem, jest to idealna szansa dla Ciebie. Zdobędziesz wyjątkowe doświadczenie, które dodatkowo będzie atutem w twoim CV oraz wiedzę na temat funkcjonowania mediów w Nepalu, który na co dzień boryka się z trudną sytuacją polityczną i gospodarczą.

Fotoreportaż – jeśli jesteś fotografem jest to niepowtarzalna okazja by ulepszyć swój warsztat. Będziesz towarzyszyć innym wolontariuszom podczas ich pracy przygotowując fotorelacje i oddając piękno Nepalu. Twoje zdjęcia zostaną wykorzystane nie tylko w materiałach promocyjnych naszej organizacji partnerskiej, ale także prezentowane będą na wystawach. (Photo Journalism)

Praca w redakcji – będziesz współpracować między innymi z dziennikami, tygodnikami, miesięcznikami, przygotowując artykuły na tematy polityczne oraz społeczno-gospodarcze. (Print Journalism)

Tworzenie filmów – będziesz towarzyszyć ekipie filmowej naszej organizacji partnerskiej, która codziennie pracuje nad filmami dokumentalnymi, krótkometrażowymi oraz promocyjnymi. (Film and Documentary Making)

Nepal jest popularną destynacją turystyczną oferując niezwykłą kulturę i krajobraz. Jeśli chcesz poznać zwyczaje gościnności nepalskiej i rozwijać się w branży turystycznej, ten projekt zapewni Ci taką możliwość.

(Hospitality Management)

W kwietniu i maju 2015 roku w Nepalu miały miejsce trzęsienia ziemi, które doprowadziły do zniszczeń na dużą skalę. Obecnie podjęte działania skupiają się na odbudowie dotkniętych zniszczeniem terenów. Możesz uczyć podstaw higieny, pomagać w budowie odpornych na trzęsienia ziemi budynków, w tym szkół, czy źródeł wody pitnej. To od ciebie zależy w ramach jakiego projektu chcesz pomóc!

Projekt WASH – będziesz odpowiedzialny za prowadzenie zajęć z zakresu higieny w szkołach i w lokalnych społecznościach. Dodatkowo pomożesz w budowie toalet w miejscach dotkniętych zniszczeniami. (WASH project)

Budowa infrastruktury odpornej na trzęsienia ziemi – pomóż w odbudowie szkół, toalet i innej potrzebnej infrastruktury. Każda para rąk się przyda! (Rebuilding Earthquake Resistant Infrastructure (RERI))

Prowadzenie zajęć z zakresu budowania domów odpornych na trzęsienia ziemi – będziesz przeprowadzać kampanie w szkołach i lokalnych społecznościach, a tym samym pomóc przygotować się ich uczestnikom na wypadek kolejnego trzęsienia ziemi. (Earthquake Resistant Home Construction Education (REECH))

Wspieranie przedsiębiorczości – projekt ten pomaga radzić sobie mieszkańcom Nepalu z finansowymi wyzwaniami powstałymi po trzęsieniach ziemi. Będziesz prowadził zajęcia z zakresu uprawy oraz szkolił młodzież do wykonywania takich zawodów, jak hydraulik, elektryk, i inne, jeśli tylko posiadasz takie doświadczenie. (Entrepreneurship Building)

Praca z dziećmi ocalałymi po trzęsieniach ziemi – w szkole Thankot uczy się 350 uczniów w wieku 4-17, ocalałych po trzęsieniach ziemi z kwietnia i maja 2015 roku. Jako wolontariusz będziesz asystować lub samodzielnie prowadzić dla nic zajęcia, których forma będzie zależała od ciebie. Zachęcamy do aplikowania również lekarzy, pielęgniarki, nauczycieli, kucharzy, itp. (Working with earthquake victim children)

Wymiar czasowy programu: 3 tygodnie wolontariatu + 12 dni trekkingu

Jako wolontariusz będziesz mieszkał z jedną z rodzin i pomagał uczyć języka angielskiego kobiety i młodzież oraz prowadził zajęcia w szkołach i domach dziecka.  Będziesz mógł na co dzień poznawać kulturę Nepalu, język oraz zwiedzać Katmandu. Wszystko to pozwoli ci dobrze przygotować się do dalszej podróży. Po zakończeniu wolontariatu, będziesz mógł rozpocząć swoją górską wędrówkę mając do wyboru jedne z najbardziej prestiżowych i popularnych szlaków prowadzących do Annapurna Base Camp lub Everest Base Camp. Razem z przewodnikiem przemierzysz górskie zakątki Nepalu.

W przypadku wyboru Everest Base Camp (EBC) koszt biletu lotniczego do EBC, wolontariusz pokrywa we własnym zakresie (mniej więcej 320 USD).

(Trekking and Volunteering)

Jeśli planujesz swój pobyt na 3-4 tygodnie jest to idealny sposób na doświadczenie bogactwa i piękna Nepalu. Jako wolontariusz uczysz języka angielskiego w świątyniach buddyjskich, prowadzisz zajęcia dla dzieci w różnych grupach wiekowych lub pracujesz z kobietami z lokalnych społeczności. Następnie w weekend (3 noce i 5 dni) zwiedzasz Katmandu i sąsiednie miasta, spędzasz 2 noce w Parku Narodowym Chitwan, gdzie możesz spotkać nawet tygrysy. Lista atrakcji jest długa!

(Travel Tour and Volunteering)

Oferta Work Camps zwrócona jest do wszystkich tych, którzy planują krótki wolontariat i chcą pomóc w naglących kwestiach. Ze względu na krótki wymiar czasowy twojego wolontariatu, będzie to w dużej mierze praca, której efekty będziesz obserwować z dnia na dzień. Aplikuj już dziś do poniższych projektów!

Pomoc w bibliotece

Daty: 4-16 lutego 2018; 17-28 lutego 2018

Lokalizacja: Tarakeshwor/Okharpawa

Opłata: 230 Euro (+20 Euro za transport)

Opis: W czasie tego Work Campu będziesz pomagać lokalnej szkole w utrzymaniu jej biblioteki, ucząc przy tym dzieci jak korzystać z jej zasobów i organizując różne aktywności, wliczając malowanie i dekorowanie biblioteki.

Library Camp

 

Informacje praktyczne:

Po przybyciu każdy wolontariusz otrzymuje jednodniowe szkolenie, w czasie którego pozna podstawy języka i kultury nepalskiej oraz otrzyma praktyczne wskazówki. Na miejscu wolontariusz otrzyma wsparcie od swojego lidera. W czasie wolontariatu lub po jego zakończeniu dla wolontariusza zorganizowane zostanie kilkugodzinne zwiedzanie po najważniejszych kulturowych miejscach Katmandu. Po zakończeniu wolontariatu każdy uczestnik będzie poproszony o napisanie raportu oraz podzielenie się własnymi wrażeniami.

Wolontariusz będzie mieszkał z jedną z rodzin nepalskich lub w hostelu. Otrzyma miejsce w pokoju 2 lub 6-osobowym, mając do dyspozycji również wspólną przestrzeń mieszkalną. Wolontariusz proszony jest o zabranie ze sobą śpiwora.

Pozostałe kwestie, jak np. wyżywienie, czy koszty nie objęte opłatą mają taki sam charakter, jak w przypadku zwykłego wolontariatu.

Opłaty

Opłata za projekt uzależniona jest od programu oraz okresu trwania wolontariatu.

Okres trwania programu w tygodniach/Opłata w Euro (€)
Rodzaj programu 2 3 4 6 8 10 12 14 16 Każdy kolejny tydzień
Wolontariat 380 460 540 680 820 960 1100 1240 1380 70
Staż N/A N/A 600 760 920 1080 1240 1400 1560 80
Wolontariat połączony z trekkingiem 3 tygodnie wolontariatu + 12 dni trekkingu  1250
Wolontariat połączony ze zwiedzaniem 4 tygodnie wolontariatu i weekend zwiedzania (3 noce, 5 dni)  780

Opłata może zostać uiszczona przed rozpoczęciem wolontariatu (najbezpieczniej przynajmniej 2 tygodnie przed) za pomocą przelewu lub pierwszego dnia wolontariatu. Gdy żaden z tych warunków nie zostanie spełniony, wolontariusz nie będzie mógł rozpocząć pracy w swoim projekcie.

W przypadku, gdy wolontariusz chce pracować w więcej niż jednym projekcie, konieczne jest uiszczenie dodatkowej opłaty w wysokości 70 Euro.

Projekty zlokalizowane w świątyniach buddyjskich są dostępne jedynie dla wolontariuszy, którzy planują pobyt minimum 4-tygodniowy.

Opłaty nie obejmują:

  • Kosztów biletów lotniczych, wizy, ewentualnych szczepień, ubezpieczenia zdrowotnego.
  • Materiałów biurowych, jeśli wolontariusz zakłada ich użytkowanie w dużych ilościach.
  • Śniadania oraz kolacji podczas szkolenia na początku wolontariatu (koszt nie powinien przekroczyć 5 Euro dziennie).
  • Transportu na lotnisko w dzień powrotu, jednak pracownicy naszej organizacji partnerskiej w razie konieczności służą pomocą.
  • Kosztów wyjazdów weekendowych, jeśli wolontariusz zdecyduje się na samodzielne zwiedzanie.
  • Kosztów biletów wstępu do miejsc dziedzictwa kulturowego.
  • Kosztów prania, dostępu do Internetu, telefonu, prezentów, itp.

 

Wolontariusz samodzielnie pokrywa wydatki nie związane z wykonywaniem wolontariatu. Ważne jest także, aby wolontariusz był przygotowany pokryć dodatkowe koszty związane np. z chęcią skorzystania z Internetu lub kupnem butelkowanej wody. Szacuje się, że tygodniowe „kieszonkowe” nie powinno przekraczać 20 USD. Szczegółowe informacje o wydatkach tego typu wolontariusz otrzyma z biura naszej organizacji partnerskiej.

Jeśli wolontariusz zdecyduje się podróżować w czasie wolontariatu wszelkie koszty podróży będzie musiał pokryć samodzielnie.

Jeśli wolontariusz zdecyduje się na pozostanie w Nepalu po zakończeniu wolontariatu wszelkie koszty będzie musiał pokryć samodzielnie.

Zakwaterowanie

Nasza organizacja partnerska zapewnia zakwaterowanie w ramach wybranego projektu, które wliczone jest w opłatę za wolontariat. W większości przypadków wolontariusz mieszka z rodziną, co stanowi niezwykłą okazję poznania od wewnątrz tradycji i zwyczajów Nepalu. W przypadku, gdy wolontariusz nie będzie chciał zamieszkać w przypisanym mu zakwaterowaniu i zrezygnuje z projektu, wszelkie opłaty uiszczone przez wolontariusza nie zostaną mu zwrócone.

Wolontariusz będzie miał zapewniony samodzielny pokój lub będzie dzielił pokój z innym wolontariuszem. W najczęstszych przypadkach wolontariusz będzie także dzielił łazienkę oraz toaletę z innymi. Należy pamiętać, że standardy powyższych będą dostosowane do tych lokalnych.

Wolontariusze, których pobyt będzie miał miejsce w czasie głównych świąt w Nepalu, jak np. Dashain czy Tihar, powinni być przygotowani na ewentualną tymczasową zmianę miejsca pracy.

Wyżywienie

Podczas swojego pobytu, wolontariusz otrzymuje wyżywienie wliczone już w opłatę. Wolontariusz będzie otrzymywał 2-3 posiłki dziennie. Najczęściej będzie to Dal-Bhat, czyli zupa z soczewicy z ryżem oraz curry warzywne. Zatem będzie to okazja do poznania kuchni nepalskiej. W większości przypadków wolontariusz mieszka z rodziną, z którą spożywa posiłki. Istotne jest, aby wolontariusz poinformował nas o alergiach i wymogach żywieniowych przed wyjazdem.

Jeśli wolontariusz zdecyduje się na inne wyżywienie, jego koszty będzie musiał pokryć sam.

Podróż

Wolontariusz pokrywa koszty podróży. Konieczne jest przesłanie szczegółów lotów jak najszybciej po zakupieniu biletów, wówczas dopiero nasza organizacja partnerska rozpocznie przygotowywanie indywidualnego programu dla wolontariusza. Wolontariusz powinien przybyć przynajmniej dzień przed rozpoczęciem wolontariatu.

Koszty wizy, ewentualnych szczepień oraz ubezpieczenia zdrowotnego wolontariusz również pokrywa samodzielnie.

Konieczne jest przesłanie kopii ubezpieczenia jak najszybciej po jego zakupieniu.

Odbiór z lotniska

Na podstawie informacji o przylocie wolontariusza, przesłanych po zakupieniu biletów lotniczych, nasza organizacja partnerska zorganizuje transport z lotniska do tymczasowego zakwaterowania w Katmandu. W związku z brakiem możliwości wejścia do hali przylotów, pracownik naszej organizacji partnerskiej będzie czekał przed głównym wyjściem z lotniska z tabliczką.

Szkolenie

Po przylocie wolontariusz odbywa szkolenie, podczas którego pozna podstawy języka nepalskiego, otrzyma porady z zakresu higieny, kultury nepalskiej oraz własnego projektu. Szkolenie trwa od 1 do 3 dni, a czasami do tygodnia, co zależy od długości okresu pobytu i projektu. Uczestnictwo w szkoleniu jest obowiązkowe i wliczone w okres trwania wolontariatu.

W czasie szkolenia wolontariusz otrzyma plan swojej pracy w wybranym projekcie. Elementem szkolenia jest także zwiedzanie doliny Katmandu w celu poznania kultury i historii miejsca. Wówczas wolontariusz będzie mieć okazję zobaczyć Durbar Square w Patan. Ewentualne koszty opłat za wejścia do miejsc zabytkowych wolontariusz pokrywa samodzielnie.

  TOP