Menu

Spotkanie w Grodnie

We wrześniu mieliśmy zaszczyt odwiedzić naszych partnerów w Grodnie. Wizyta zespołu projektowego i mentorów zbiegła się z terminem inauguracji roku szkolnego w Polskiej Szkole Społecznej przy ZPB, dzięki temu mieliśmy też okazję spotkać się z uczestnikami projektu, absolwentami szkoły.

Grodno, miasto które sprawiło na nas ogromne wrażenie. Na każdym kroku spotykała nas  atmosfera polskości. Mieliśmy okazję zwiedzić Stary Zamek, inaczej zwany zamek Królewskim, miejsce sejmów I Rzeczpospolitej  i Nowy Zamek wzniesiony za czasów panowania Augusta III, kiedyś letnia rezydencja królów Polski. Grodno to połączenie polskiej i białoruskiej kultury, na głównym placu wznosi się pomnik Lenina, ale idąc dalej spotkaliśmy popiersie Elizy Orzeszkowej, Adama Mickiewicza, na szyldach nazw ulic pojawiają się polskie nazwiska, takie  jak Stefan Batory czy Kazimierz Kalinowski. Grodno jest położone nad malowniczym Niemnem, rzeka dzieli miasto na dwie części, a na brzegach zostały wybudowane piękne kościoły, stare fabryki i tradycyjna karczma.

Wyjątkowym wydarzeniem, w którym mieliśmy zaszczyt uczestniczyć była inauguracja rozpoczęcia roku szkolonego w Polskiej Szkole Społecznej przy Związku Polaków na Białorusi. Wszystkich zgromadzonych przywitała Helena Dubowska – dyrektor szkoły, a zarazem wiceprezes ZPB. Oprócz rodziców i dzieci na sali byli zgromadzeni goście z Polski: delegacja działaczy oświatowych z Częstochowy, na czele z wiceprezesem miasta Ryszardem Stefaniakiem, delegacja Polskiego Konsulatu Generalnego RP w Grodnie na czele z szefem placówki – konsulem generalnym Jarosławem Książkiem. Główny zarząd Związku Polaków na Białorusi reprezentował prezes organizacji, Mieczysław Jaśkiewicz. Po głównej części, wszystkich zgromadzonych gości, dyrektor Polskiej Szkoły zaprosiła na pierwsze posiedzenie rady pedagogicznej, na którym zostały poruszone różne kwestie związane z dalszym rozwojem szkoły i dalszą współpracą z polskimi fundacjami oraz placówkami oświaty. Na spotkaniu mieliśmy okazję przedstawić naszą książkę „Polski poza klasą” dla nauczycieli języka polskiego, która z dużym zainteresowaniem została przyjęta przez wszystkich zebranych. Na miejscu poznaliśmy problemy polskiej społeczności, co daje nam możliwość do dalszego działania na napisanie projektów skierowanych dla polskiej młodzieży na Białorusi.

Share this Post!

About the Author : Joanna


0 Comment

Related post

  TOP