Menu

‚NO HATE’ WORKSHOP #NOH8@ALL

Wraz z rozwojem technologii, handlu i komunikacji na całym świecie, wzrasta również wielokulturowość. Spotkanie przedstawicieli innych narodowości, wiar i kultur – szczególnie w większych miastach – nie jest już tak zaskakujące. Pomimo tego, wiele osób boi się przyznać do własnych przekonań czy orientacji, boi się pokazywać swoim strojem wiarę czy pochodzenie. Winny tej sytuacji jest ‘hate speech’, czyli mowa nienawiści, która dużej części społeczeństwa nie pozwala na bycie sobą.

Wychodząc z założenia, że młodzi ludzie mają ogromny wpływ na kształtowanie otaczającego nas świata, Fundacja Autokreacja w dniach 17 – 22 czerwca 2018 przeprowadziła w Warszawie warsztaty wspierane przez program Erasmus Plus. Młodzież z wielu krajów Europy – Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Grecji, Portugalii oraz Polski – mogła poszerzyć swoją wiedzę na temat mowy nienawiści i wspólnie pochylić się nad tym problemem.

Początki zazwyczaj bywają trudne – szczególnie przy większej grupie osób przełamywanie lodów trwa. Tym razem młodzież jednak nie wbiła się w schemat i pomimo wielu różnych kultur i osobowości, szybko stworzyła dogadujący się zespół. Już od samego początku na pewno łączyła ich jedna cecha – chęć walczenia przeciwko ‘hate speech’ – a wraz z upływem dni jednoczyło ich coraz więcej.

Każdy z nas – świadomie bądź też nie  – ma w swoich głowach jakiś zestaw przekonań, uprzedzeń i wyrobionych wcześniej opinii na dany temat, o co nie trudno w dobie Internetu
i powszechnie dostępnych informacji. Ale to dopiero prawdziwe osoby są w stanie przekazać nam autentyczne informacje. Każdy z uczestników wyrażał niesamowitą chęć poznania bliżej reszty krajów i panujących w nich obyczajów – dopytywali nowo poznanych przyjaciół
o codzienne życie i system edukacji; uczyli siebie nawzajem słówek w swoich językach. Byli ciekawi prywatnych opowieści – kim jesteś, co robisz, co lubisz, w co wierzysz. Jaka jest twoja historia?

Tak otrzymana wiedza, wynikająca z naturalnej ciekawości młodych ludzi, była bazą pod umiejętności zdobywane podczas warsztatów – technik zwalczania prześladowań, niesprawiedliwości społecznej, nękania czy rasizmu. Uczestnicy mieli szansę przedyskutowania problemu mowy nienawiści, wyrażenia własnych opinii i podzielenia się
z resztą swoimi doświadczeniami. Nie brakowało również praktycznego zastosowania wiedzy – młodzież wspierana przez organizatorów wyruszyła na odkrywanie Warszawy, by zmierzyć się z tematyką warsztatów bezpośrednio na ulicach miasta. U części uczestników stolica Polski wywołała tak duży zachwyt i pozytywne zaskoczenie, że żałowali, że nie mogą zostać dłużej.

Uwieńczeniem warsztatów było tworzenie filmów związanych z poruszaną na szkoleniu problematyką. Młodzi ludzie mieli okazję wykorzystać swoje zaangażowanie i pomysłowość: wymyślali swoje własne wizje, tworzyli scenariusze, scenografie i charakteryzacje, a każdy robił coś, w czym dobrze się czuł – od aktorstwa, poprzez makijaż i wizaż, aż do stania za kamerą. To, co poruszało najbardziej, to praca zespołowa i własna inicjatywa – uczestnicy bez problemu wykorzystali zdobytą wcześniej wiedzę i umiejętności, by uwiecznić udział w szkoleniu.

Tydzień warsztatów był więc tygodniem owocnym, pełnym nowych znajomości, poszerzenia wiedzy i świadomości na temat problemu, z jakim zmaga się społeczeństwo – a wszystko to otoczone pozytywną energią ludzi chętnych do pracy i działania.

 

Projekt „NoH8@All” został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus Plus.

Share this Post!

About the Author : admin


0 Comment

Related post

  TOP