Menu

Myśl globalnie, jedz lokalnie

W ramach projektu Yourope przedstawiciele siedmiu narodowości po raz kolejny spotkali się, aby porozmawiać o eurosceptycyzmie i wyzwaniach, przed którymi stoi Unia Europejska w przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Po Warszawie przyszła kolej na Athienou, niewielkie miasteczko na Cyprze, położone 25 km na północ od znanego kurortu turystycznego na wyspie – Larnaki. Jedenastego kwietnia przedstawiciele Cypru, Włoch, Hiszpanii, Bułgarii, Belgii, Słowenii i Polski spotkali się, aby przedyskutować problemy UE na poziomie lokalnym.

Głównym punktem pierwszego dnia była debata z udziałem doktora socjologii Michelangela Anastasiou z Uniwersytetu w Portland. Jej tematem były wyzwania, z jakimi mierzy się UE. Według eksperta najtrudniejsze dla niej w tym momencie są rosnące w Europie poparcie dla partii nacjonalistycznych oraz powiększające się nierówności ekonomiczne między krajami członkowskimi. Jak zauważył, UE zmniejszała je do 2008 roku (szczyt kryzysu ekonomicznego – red.), jednak obecnie jej działania powodują ich wzrost. Wspomniane czynniki powodują, że coraz bardziej popularne jest eurosceptyczne podejście do Wspólnoty.

Kolejną z kwestii, nad którą zastanawiali się uczestnicy projektu, były działania UE na poziomie lokalnym i regionalnym. Jak okazało się podczas dyskusji, pieniądze unijne wykorzystywane są we wszystkich krajach uczestniczących w podobny sposób – największe środki przeznaczane są m.in. na infrastrukturę, ochronę środowiska oraz inwestycje w zakresie kultury. Jednak oprócz tych korzyści, pojawiają się również zagrożenia. Po pierwsze, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele zawdzięczamy programom UE (wyjątkiem jest Erasmus – jeden z najbardziej widocznych programów, z którym styka się bezpośrednio wiele osób). Co więcej, ze względu na otwarte granice wzrasta migracja w obrębie państw członkowskich, co wpływa negatywnie na słabsze gospodarki.

Celem projektu Yourope jest nie tylko debata nad problemami UE, ale również integracja państw uczestniczących między sobą. Z tego powodu część czasu poświęcona jest na poznawanie cypryjskiej kultury. Nieprzypadkowo na gospodarza spotkania wybrano miasteczko Athienou – to największy producent sera halloumi, najbardziej znanego cypryjskiego przysmaku, eksportowanego do krajów UE, ale i Bliskiego Wschodu czy Stanów Zjednoczonych. Jedną z atrakcji przygotowanych dla uczestników projektu przez burmistrza Kyriacosa Kareklasa była wizyta w zakładzie produkującym halloumi i degustacja sera.

Natalia Oumedjebeur
Magdalena Gontarek

Zdjęcia:

Degustacja cypryjskich przysmaków, m.in. sera halloumi. Fot. N.O.Dr Michelangelo Anastasiou podczas debaty „EU Challenges” Fot. Nina Groboljšek

Uczestnicy projektu podczas dyskusji na temat lokalnych i regionalnych działań UE. Fot. N.O.

 

Uczestnicy projektu podczas wizyty w kole zainteresowań. Kobiety z Athienou podczas zajęć z asamblażu. Fot. N.O.

#YOUROPE

Projekt „Yourope: Joining Paths To Build A Better Perception Of Europe” jest finansowany w ramach programu „Europa dla Obywateli”

Share this Post!

About the Author : admin


0 Comment

Related post

  TOP