Menu

GENERATIONS IN INTERACTION – warsztaty międzypokoleniowe

Z czym Wam się kojarzą “spotkania międzypokoleniowe”?

 

Rodzinny obiad? Krępujące zdjęcia z dzieciństwa rozczulające wszystkich domowników? Niewygodne rozmowy o polityce, ślubach, rozwodach, pogrzebach…?
A może inaczej: Wspólny spacer, kino, teatr? Wspomnienia przygód i dalekich podróży? Czas na śmiech, bliskość, zaufanie i niekończące się rozmowy o życiu?

Spotkaliśmy się w gronie międzypokoleniowym, by skonfrontować powyższe obiegowe opinie z rzeczywistością.

Warsztaty są częścią międzynarodowego projektu badawczego “GE&IN – Generations in interaction”, który ma celu sprawdzenie znaczenia kontekstu międzypokoleniowego w uczeniu się, budowaniu tożsamości i poczucia spójności kulturowej i społecznej. Podczas 4 dni warsztatów testujemy w działaniu – czy i jak – metody edukacji pozaformalnej, wpływają na budowanie więzi międzypokoleniowych. Grupy pilotażowe prowadzone są równolegle w pięciu krajach: Finlandii, Włoszech, Rumunii, Słowenii i Polsce, we współpracy z naszymi partnerami:

  • Sivistysliitto Kansalaisfoorumi (SKAF) – koordynator z Finlandii
  • University of Eastern Finland (UEF), Finlandia
  • Vitale Tecnologie Telecomunicazioni – Viteco S.r.l., Włochy
  • Asociatia Centrul European pentru Integrare Socioprofesionala ACTA, Rumunia
  • Ljudska Univerza, Zavod za Izobrazevanje in Kulturo, rogaska slatina (LURS), Słowenia
  • Universita Degli Studi di Trieste (UNITS), Włochy

 

Zapraszamy do wspólnej podróży w czasie i przestrzeni, podczas której odkrywamy, co nas różni, a co łączy, mimo upływu lat i innych doświadczeń życiowych. Sprawdźmy czego możemy się nauczyć z tych różnic!

DZIEŃ 1: MAPA ŻYCIA

Pierwszy dzień warsztatów odbył się pod znakiem spotkania i poznawania się nawzajem. Uczestnicy przedstawili się, opowiedzieli o swojej motywacji do uczestnictwa, jak również o potencjalnych wątpliwościach.

Spotkanie odbyło się w pięknej przedwojennej willi Domu Zabawy i Kultury DZIK i dzięki otwartości wszystkich, udało się stworzyć ciepłą atmosferę, sprzyjającą szczerym rozmowom i dzieleniu się historiami.

 

Uczestnicy mieli okazję przenieść się w czasie i przestrzeni i stworzyć własnoręcznie swoją mapę życia. Wykazali się ogromną wyobraźnią, używając do tego celu różnych kolorów, materiałów i kształtów. Zadanie miało na celu przyjrzenie się swojej mapie, jako drodze spotkań z ludźmi w różnym wieku, których poznali na kolejnych etapach swojego życia. Spotkania zostały zwizualizowane za pomocą różnokolorowych tasiemek i nici.

Podczas tej pracy, dzieliliśmy się historiami z własnego życia, śmiesznymi anegdotami i ważnymi doświadczeniami. W efekcie podjęliśmy dyskusję na temat międzypokoleniowego uczenia się oraz znaczenia słów “integracja” i “interakcja” w praktyce.

Okazuje się, że kluczowe staje się pojęcie tożsamości. Kim jestem? Jaki wpływ na rozwój tożsamości mają interakcje z osobami w różnym wieku? W jaki sposób międzypokoleniowe uczenie się może być źródłem poszukiwań poczucia sensu i budowania swojej tożsamości.

Projekt „Ge&In: Generations in Interaction”  jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus Plus.

Share this Post!

About the Author : admin


0 Comment

Related post

  TOP