Menu

IMAGINE Europe – wizyta w Bremen

W ramach uczestnictwa Fundacji Autokreacja w projekcie Imagine Europe mieliśmy możliwość wyjazdu do Bremy. To północnoniemieckie miasto z bogatą historią, które na pewno warto odwiedzić i poznać nieco lepiej. Jego symbolem są muzykanci z Bremy – czwórka zwierząt z baśni braci Grimm. Urocze zwierzątka stojące jedno nad drugim oprócz pomnika na głównym placu można znaleźć w wielu miejscach ponieważ są oficjalnym symbolem miasta.

 

Oprócz naszej ekipy z Polski obecność zgłosiły partnerskie organizacje ze Szwecji, Bułgarii, Chorwacji i Włoch. Co ciekawe w każdym zespole znajdowała się przynajmniej jedna osoba nie pochodząca z reprezentowanego kraju. Taka różnorodność owocowała wieloma rozmowami o miejscach pochodzenia, tożsamości, no i przede wszystkim kuchni. Wielokulturowy duch europejskiej integracji dał się odczuć już pierwszego wieczora gdy w restauracji równie łatwo co po niemiecku uczestnicy wyjazdu mogli dogadać się z obsługą po włosku i hiszpańsku.

Kolejnego dnia poznaliśmy działania goszczącej nas organizacji z Niemiec. Jest to instytut działający przy bremeńskiej Fachhochschule (uniwersytet nauk stosowanych). Duży nacisk kładzie się tu na wzmacnianie więzi lokalnych społeczności i włączaniu w te działania nowoczesnych metod i  technologii. Nasi niemieccy gospodarze chętnie pokazali nam miasto poprzez kilka ważnych dla mieszkańców miejsc. Zobaczyliśmy dawne centrum handlowe, w którym prężnie działa organizacja pomagająca bezdomnym. Następnie odwiedziliśmy budynek poczty, w którym zorganizowano FabLab – miejsce będące nowoczesnym warsztatem, zaopatrzonym w drukarki 3d i wycinarki laserowe. Każdy może tu przyjść
i skorzystać ze sprzętu. Byliśmy również w dzielnicy powszechnie zwanej Viertel (po niem. kwartał). Modna obecnie część miasta jest kolebką alternatywnych ruchów oddolnych w Bremie. Tam znajduje się interesujące centrum kultury lokalnej zajmującej się m.in. integracją imigrantów.

Ważnym punktem projektu były przeprowadzone przez nas warsztaty z młodymi ludźmi ze szkoły w Groepelingen – części miasta, która boryka się z różnorakimi problemami i uznawana jest za „trudną”. Oprócz dyskusji na ogólne tematy związane z UE, integracją europejską oraz wspólnym rynkiem mogliśmy przede wszystkim trochę się poznać i porozmawiać.

To spotkanie na pewno będzie cennym doświadczeniem zarówno dla uczniów bremeńskiej szkoły jak i uczestników projektu Imagine Europe, podobnie jak cały wyjazd do Niemiec.

Autor: Błażej Szymczyński

Projekt IMAGINE EUROPE realizowany w ramach programu „Europa dla Obywateli”

„Europa dla obywateli” to program Unii Europejskiej wspierający organizacje pozarządowe i samorządy, a także inne organizacje
i instytucje nienastawione na zysk, działające w obszarze społeczeństwa obywatelskiego, kultury i edukacji,  w realizacji projektów związanych z tematyką obywatelstwa europejskiego, inicjatyw lokalnych, zaangażowania społecznego i demokratycznego oraz pamięci europejskiej.

Share this Post!

About the Author : admin


0 Comment

Related post

  TOP